FANDOM


tekst autorstwa Isnitha(?)

Sekta

Artenis
Artenis, co w języku używanym przez wyznawców oznacza Wszechrzecz lub Chaos, to określenie jakim określają wielką otchłań pełną siły twórczej i boskiego nasienia, mieszaninę powietrza, ognia, wody i ziemi, z której powstało wszelkie życie.

Wyznawcy wierzą, że w każdej istocie żywej zamknięta jest jakaś iskra tej siły, powszechnie zwana duszą. Działają w ukryciu starając się siać zamęt i zwątpienie wśród innych istot rozumnych, zaś u podstaw każdego ich działania spoczywa wiara w stworzenie nowego porządku, który może narodzić się tylko na zgliszczach obecnie znanego świata. Dążą do zniszczenia wszystkich swoich wrogów uznając ich za „chorobę” na ciele Artenis.
Choć samo Artenis nie jest istotą żywą, na wezwania wyznawców odpowiadają cztery demony, zwane Opiekunami, które sprawują pieczę nad wyznawcami.

Wedle wierzeń, w Czasach Przed Stworzeniem jeden z Prastarych Demonów, którego imię nigdy nie zostało poznane, wbrew woli Najstarszych zszedł na świat i kierowany nienawiścią wobec wszelkiego życia, przekazał całą swoją mroczną wiedzę, spisując ją Znakami w skale znajdującej się na wyspie Velhi, aby została ona odczytana przez wyznawców chaosu, którzy mieli się dopiero narodzić i użyta przeciw istniejącemu ładowi. Stworzył on również cztery demony, które miały strzec jego wyznawców; Alnaraugmę, Derdigrosa, Werrasa i Ellizala, nazwanych potem przez czcicieli Opiekunami.

Domeny Kapłanów

Oszustwa, Zniszczenie, Zło

Symbol

Wąż o złotych łuskach pożerający własny ogon

Charakter Sekty

chaotyczny

Charakter kleru

chaotyczny-neutralny i chaotyczny-zły

Charakter wyznawców

chaotyczny-neutralny i chaotyczny-zły

Rasy

przedstawiciel każdej rasy może być członkiem Sekty

Wyznawcy

Zwą siebie Artenis’line, Dzieci Chaosu. Ci, którzy zostali wybrani doznają zaszczytu dostąpienia Disnar, objawienia, podczas którego dostrzegają emanację Chaosu.
Najczęściej wybierani są czarnoksiężnicy i demonolodzy, którzy zgłębiając tajniki czarnej magii zwrócili na siebie uwagę Opiekunów.

Kapłani

Najczęściej wybierani jako dzieci bądź nawet płodzeni z zamiarem oddania ich na służbę. Można ich rozpoznać po gadzich oczach, które uzyskują w darze od swoich protektorów. Ich głównym zadaniem jest przekazywanie pozostałym wyznawcom woli Opiekunów oraz sianie Chaosu na wielką skalę.

Magia Objawień

Słudzy Chaosu czerpią swoją siłę z samego źródła, rozkradając boską esencję i przelewając ją przez swoje dłonie. Taka magia jest jednak wielce nieprzewidywalna i trzeba dużej wprawy, aby się nią posługiwać.

Obrzędy

Każdy, kto staje się kapłanem przechodzi przez Rytuał Przejścia, podczas którego zostaje pozbawiony oczu po czym uśmiercony. Jego dusza błądzi w Otchłani, póki nie odnajdzie demona, który zechce przyjąć go na swojego ucznia oraz ofiarować mu nowy wzrok. Demon wychowuje przyszłego kapłana w surowej agodze póki ten nie udowodni, że jest gotowy stanąć przed obliczem Opiekunów już jako pełnoprawny Sługa Chaosu.

Artenis'ine a inne kulty

Choć sami Artenis’line kryją się przed oczami śmiertelników, ich postępowanie wzbudza pogardę w oczach większości bogów.

Zmiany merytoryczne

  • wykasowanie wstępu - cytat z mitologii