FANDOM


Ogólna charakterystyka Domów

 • Liczebność Domów:
Vlos Che'el: 8 Domów Głównych (których Matki Opiekunki zasiadają w Radzie), 8 Pomniejszych
Głęboki Podmrok: 2 miasta, po 8 Domów Głównych i 8 Pomniejszych
 • Liczebność Głównych Domów ~ 30 do 75 członków
 • Liczebność Pomniejszych Domów ~ 15 - 50 członków

Główne Domy Szlacheckie Vlos Che'el

Dom Nyn’loth, Pierwszy Dom Vlos Che’el (czerwono-czarny kolor szat)
GlifNynloth-v2

Glif Domu Nyn'loth

 • Matka Opiekunka R'mill przejęła w nim władze obalając poprzednią Matkę Opiekunkę, Queve, wraz ze swoim bratem M'rinem, który za swoje zasługi otrzymał tytuł Fechmistrza Domu degradując Negreda, jednakże ten nadal sprawował pieczę nad Melee Magethre i był jego Arcymistrzem.
 • Jest ona fanatycznie oddana Lolth i wymaga tego od wszystkich członków Domu. Głównym wrogiem Nyn'loth był Dom Olath, którego istnienie Nyn'loth uważali za obrazę Lolth. Później, gdy Olath przyjęli wiarę Pajęczej Królowej, otwarta wrogość została zastąpiona wzmożoną podejrzliwością. W późniejszym czasie, Olath zwani przez Matkę Opiekunkę byli jej uciechą i zabawką, zostali wygnani z Podmroku. Bowiem rozwścieczyli Lolth do tego stopnia, że ta osobiście nakazała ścigać każdego olathowego worga. Powodem były knowania, których efekt okreśłono jako destruktywną aktywność.
 • M’rin niedługo po przewrocie zginął, nikt nie wie z czyjej ręki jednakże chodzą plotki że to sam Negred dokonał egzekucji tego kto go pozbawił stanowiska. Ciało martwego Fechmistrza znaleziono w jednym z tuneli Vlos z odcięta głową. Po tej stracie Negred wrócił na swoje stanowisko Fechmistrza Domu.
 • Dom Nyn’loth jest najbardziej wpływowym domem w Podmroku. Sprawuje pieczę nad Melee Magthere – Akademii Wojowników, której Arcymistrzem jest Pierwsze Ostrze Domu Nyn’loth – Negred. Dodatkowo targ niewolników i Dom Rozrywki (tawerna) oraz teren targowiska jest silnie zależny od tego Rodu.
 • Dom Nyn’loth dysponuje najsilniejszą armią, której członkowie po szkoleniu w Melee Magthere kontynuują trening pod okiem Arcymistrza, już w obrębie hal ćwiczebnych dumnej siedziby. Połączenie najlepiej wyszkolonej armii z mocami fanatycznych kapłanek sprawia, że pojawienie się na ulicach oddziału, odzianego w czerwono-czarne pancerze, budzi paraliżujący wręcz lęk. Ze względu na doskonałość wyszkolenia, Rada Miasta wynajmuje część wojsk Nyn’loth jako członków Straży Miasta. Ród chętnie na to przystaje, wiedząc, że daje to szerokie możliwości.
 • Kapłanki Domu wybierane są ze szczególną starannością. Oprócz wymaganych przez Lolth obrzędów i prób, po zakończeniu nowicjatu, przechodzą ostateczną próbę. Sam obrzęd owiany jest tajemnicą. Na uwagę zasługuje fakt, że nie wszystkie nowicjuszki zostają kapłankami. Zdarza się, że niedoszła kapłanka, po powrocie z Arach Tinilith, znika nagle. Pytanie o nią może ściągnąć na ciekawskiego czujne i nieprzychylne spojrzenia, a Podmrok ma wiele przepastnych głębin...
 • Magowie tego domu są lepiej traktowani niż kiedyś, gdy obawiano się że Xarn Olath wykorzysta ich przeciw ich własnemu Domowi. Jednakże wraz z ucieczką arcymaga Vlos ta obawa zniknęła i magowie Nyn’loth znów wrócili do łask ich kapłanek otrzymując zadania za które zostają sowicie wynagrodzeni.
 • Nyn’loth niechętnie korzystają z usług Bregan D'earthe (wywiadowcy, skrytobójcy) – czują się na tyle silni, by brać to, czego chcą w otwartej konfrontacji.

Ważniejsze postacie domu

R'mill Nyn'loth
 • Matka Opiekunka - Córka Pierwszej Córki Queve Nyn'loth (wcześniejszej Matki Opiekunki), a więc w skrócie wnuczka samobójczyni. Choć matki swej na dobre nigdy nie znała, dwójkę rodzeństwa posiada - starszego brata M'rin (nie żyje), oraz młodszą siostrę Flan're.
 • Brata uważała zawsze za wybitnie tępego osiłka, który najczęściej służy tylko do oczyszczania jej drogi, lecz w końcu uznała jego umiejętności w walce czym zaskarbił sobie później tytuł Fechmistrza Domu, choć nie na długo.
 • Siostra? Ta jest jeszcze głupsza i cholernie irytująca. W końcu nic tak nie irytuje jak widok kompletnie zidiociałej osoby, która lepiej się sprawdza w walce... to jest, ma więcej szczęścia, i której więź z pająkami jest na TAKIM właśnie poziomie... prawda? Hmm, zazdrość, powiedziałbyś, zawiść? Nic z tych rzeczy! To jest tylko kolejny element, którym wystarczy odpowiednio zmanipulować by wykorzystać go do własnych celów... prawda?
 • Główną zaletą niewątpliwie mogła być jej wytrwałość. Choćby wszystko obróciło się przeciw niej, nie dopuszczała do swojej głowy nawet myśli o odwrocie. Nie było czegoś takiego jak ucieczka. W walce, choćby przebito ją na wylot strzałami, choćby cała pokryta własną krwią z trudem mogła podnieść swój oręż, parła wciąż naprzód. Wiedziała, że w słabych umysłach innych istot budzi to strach. Wiedziała, że w ich oczach mogła dzięki temu uchodzić za niezniszczalną. Poza tym, wiedziała też, że Lloth nie toleruje słabych istot, a swoim samozaparciem mogła udowodnić, że jest godna jej łaski. Wierzyła, że widząc jej zapał i nieskończoną chęć mordu bogini wspomoże ją zawsze gdy ta będzie jej potrzebowała.
 • Wiara. Wiara to jedyna dziedzina jej życia, której nigdy by nie zakwestionowała, nie wyparłaby się jej pod żadnym pozorem. Nawet podczas podróży po powierzchni nie ukrywała swego symbolu. Do tego każdy, kto w jej obecności ukazał choćby najmniejszą niechęć wobec Lloth czy pająków, mógł liczyć na bardzo niemiłe konsekwencje.
 • Wyobrażenie krwi Queve na jej rękach było paliwem napędowym we wszystkich jej działaniach. Wiedziała, że nie jest sama w swym pragnieniu, ale miała nad innymi pewną przewagę.
Eden Nyn’loth
 • Arcymag Vlos, Mistrz Portali , Pogromca Brushwood jest obecnie najpotężniejszym magiem wśród drowów. Mówi się że Eden od zawsze nienawidził Xarna oraz był potem przez niego kontrolowany, wyrwał się jednak z pod tej kontroli przez co mógł przedstawić Matce Opiekunce dowody na to że Xarn jest zdrajca i wyznaje Belulasa. Został mianowany na Arcymaga Vlos oraz nowego opiekuna akademii. Znakiem rozpoznawczym Edena jest ręka nieumartego z którą się nie kryje. Eden jest spokojny , opanowany i wszystko kalkuluje chłodno czy mu się to opłaca czy nie. Nie odmawia nigdy niczego kapłankom czym zaskarbił sobie ich przychylność.
Negred Nyn'loth
 • Arcymistrz Melee Magethre – Opiekun Domu, pozostawiony przy życiu ze względu na mistrzowskie opanowanie rzemiosła wojennego. Ponownie jest Pierwszym Ostrzem Domu Nyn’loth oraz Arcymistrzem Melee Magthere. Kiedyś dumny i porywczy, od czasu przewrotu zmienił się w skrytego i ostrożnego, co czyni go jeszcze bardziej niebezpiecznym. Jako Arcymistrz Szkoły jest bardzo wymagający – niepowodzenie swych uczniów traktuje jak własne, dlatego nie toleruje błędów. Wielu uczniów, którzy nie należeli do rodów szlacheckich, miało dziwne wypadki, kończące się oczywiście śmiercią, gdyż nie byli w stanie sprostać wymaganiom Mistrza w czasie lekcji.

Dom Ve'lithrill, Drugi Dom Vlos Che'el (fioletowy kolor szat)

 • Glif-Velithrill-D----calkiemcalkiem-

  Glif Domu Ve'lithrill

  Dom Ve'lithrill jest najbardziej tajemniczym Rodem we Vlos Che'el.
 • Jego członkowie specjalizują się w wyjątkowej sztuce wojennej, jaką jest skrytobójstwo. W Melee Magthere urządzone zostały specjalne sale treningowe, wyłączenie do celów szkolenia kasty zabójców - Bregan D’aerthe.
 • Mimo, że nie posiadają olbrzymiej armii, ich usługi są wysoko cenione, zwłaszcza przez arystokrację, gdzie delikatność, a zarazem skuteczność w działaniu zabójcy pozwala skutecznie piąć się wyżej. Prosperują dzięki zakazowi walk pomiędzy rodami na terenach miast i okolic. Prawo takie daje złudne wrażenie bezpieczeństwa, o czym nie raz przekonali się intryganci i szpiedzy, którzy nieudolnie próbowali maskować swe prawdziwe oblicza - giną nagle i przepadają bez wieści, gdy próbują knuć na własną rękę.
 • Rada Miasta spogląda przez palce na działanie Domu, gdyż, zgodnie ze starym przysłowiem: "Nie ma zbrodniarza, nie ma zbrodni, to tylko nieszczęśliwy wypadek".A nikomu nie zależy na szukaniu ewentualnych świadków.
 • Nigdy nie wiadomo, kiedy zajdzie potrzeba rozwiązania jakiegoś problemu… Definitywnie.
 • Członkowie Rodu Ve'lithrill są skarbnicą wiedzy o przeciwnikach, gdyż wszechstronne wyszkolenie czyni z nich doskonałych zwiadowców i szpiegów. Dostęp do tych informacji nie jest trudny, lecz wiąże się z dużymi wydatkami - każda informacja o oponencie jest niezwykle cenna i Ród Ve'lithrill dobrze o tym wie.
 • Po wygnaniu Xarna Olath, ród Ve’lithrill odwrócił się całkowicie od drowich magów nie chcąc by i na nich spadł gniew Pajęczej Królowej. Zerwali wszelkie kontakty z tym Domem prócz pojedynczych Bregan. Są bardzo zadowoleni bo usłyszeli że ten, który odnajdzie i przyprowadzi Xarna na Ołtarz otrzyma wielka nagrodę od samej Lolth.

Ważniejsze postacie domu

Zakatha Ve'lithrill
 • Matka Opiekunka - bardzo stara, lecz dostojna kobieta. Nie cieszy się specjalną łaską Lolth, ale swe kapłańskie moce uzupełnia wyuczoną przed laty mocą magii. Doskonale zdaje sobie sprawę z siły swego wojska, wyszkolenie jej żołnierzy pozwala im być nie tylko zabójcami, ale i szpiegami oraz wywiadowcami. Podobno w każdym domu można znaleźć kilku zakamuflowanych sług tego Rodu.. Można znaleźć, jeśli się wie kogo szukać… A tylko Zakatha Ve'lithrill wie wszystko... O wszystkich...
Mathakaja Ve'lithrill
 • Generał Szwadronu Cienia - elitarnej grupy Bregan D’aerthe - piękna kobieta, ubierająca się bardzo wyzywająco, i tak samo się zachowująca. Uwielbia wprawiać mężczyzn w zakłopotanie kusząc ich i flirtując z nimi, by po chwili skarcić ofiarę żartu uderzając biczem, z którym nigdy się nie rozstaje. Była kochanką Xarna jednakże po ogłoszeniu że za głowę Xarna wyznaczona została nagroda sama oblizując się dołączyła się do polowania.

Dom Faen're, Trzeci Dom Vlos Che'el (srebro-czarny kolor szat)

Glif-Faenre-C

Glif Domu Faen're


 • Ród Faen're pochodzi z Głębokiego Podmroku, gdzie ich dom został rozbity poprzez spisek. Wielu przedstawicieli rodu, którzy przeżyli, uciekło w wyższe partie podzieia, by zacząć od nowa we Vlos Che'el i Nilas, gdy we Vlos nie było jeszcze szesnastu Domów, z czego 8 Głównych.
 • Odkąd się pojawili, rozpoczęli swe intrygi, dzięki którym ówczesne niesnaski miedzy Nyn'loth a Olath stały się jeszcze silniejsze. Przez jeden ze spisków zjednoczonych domów (Kalle, Nyn'loth i Olath) prawie zostali zniszczeni, ale w ostatnim momencie udało im się rozbić sojusz. Przejęli siedzibę w dzielnicy mieszkalnej po wymarłym domu Mael'thra.
 • Faen're starają się przekupić lub zmusić do współpracy każdego, kto pomógłby im wejść kilka szczebli drabiny społecznej wyżej. Ich wojsko nie jest wielkie dlatego ich dążenie do władzy opiera sie na dyplomacji, korupcji i zastraszeniach. W domu Faen're ciężko jest wskazać przeważającą klasę. Występują zarówno zabójcy, magowie jak i wojownicy .
 • W ostatnich latach Laedon i Nahlire próbowali wielokrotnie i nieskutecznie pozbyć się Drisnil. Po ostatniej próbie Matka Opiekunka zirytowała się na tyle że obcieła Laedonowi przyrodzenie i kazała mu je zjeść. Od tej pory arcymag domu jest wierny matce opiekunce i skrycie donosi jej o wszystkich podstępach pierwszej córki domu.
 • Nahlrie nie wie o zdradzie Arcymaga wobec jej osoby i dalej z nim konspiruje a ten przekazuje wszystko matce.
 • Gdy do domu wróciła jedna z kapłanek i powiedziała matce że Xarn Olath ją porwał Drisnil wpadła we wściekłość i gdyby nie to że jej armia jest o wiele mniejsza od Olathowej zrównałaby ten dom z ziemią. Oczywiście kapłance też się oberwało. Przez wiele dni była torturowana przez matkę która wyrzucała jej słabość że dała się uwięzić samcowi.
 • Rodzina Faen’re wyjątkowo nienawidzi Olathów.
 • Podobno po zniknięciu Xarna do siedziby Faen're weszła Mathakaja Ve'lithrill i zaproponowała sojusz miedzy rodami, na co Matka Opiekunka Faen're przystała gdyż uznała, że taki sojusz może się przysłużyć jej domowi. Na dowód sojuszu jeśli Ve'lithrill złapią Xarna to przekażą go Drisnil.
 • Gorliwie wyznają Pajęczą Królową. Ich częste wyprawy na powierzchnię zawsze kończą się ofiarą dla Lolth.

Wazniejsze postacie domu

Laedon Faen're
 • Arcymag. To on jako pierwszy pojawił sie w Nilas po czym zaczął sprowadzać pozostałych przedstawicieli rodziny. Myślał, ze Matka Opiekunka nie żyje. Chciał zataić tę informację i sam niepodzielnie rządzić domem. Po odcięciu mu przyrodzenia przez matkę, uznał że nie warto być przeciw niej i zaczął ja wspierać.
Nahlrie Faen're
 • Siostra Laedona. Pierwsza Córka Domu. Pomagała Laedonowi ukryć brak matki, oficjalnie spełniała zadania łączniczki miedzy matką a resztą, nieoficjalnie donosiła o wszystkim arcymagowi który podejmował decyzje. Dalej konspiruje przeciw matce.
Drisnil Faen're
 • Matka Opiekunka domu. Gdy powróciła przejęła władzę. Pozostali domownicy szybko podporządkowali się matce, bo nie zdawali sobie sprawy z jej wcześniejszej nieobecności. Laedon i Nahlrie zostali zmuszeni do współpracy, zachowali swoje tytuły. Zawarła układ z domem Ve'lithrill.

Dom Rylin'afin, Czwarty Dom Vlos Che'el (złoto-czarny kolor szat)

Glif-Rylanfin

Glif Domu Rylin'afin

 • Militarnie Dom Rylin'afin ma na wezwanie pokaźną liczbę posłusznych żołnierzy jednak ich wyszkolenie zostawia wiele do życzenia. Członków rodu Rylin’afin charakteryzuje niebywała nieprzewidywalność, bardzo ciężko jest odkryć zamiary Rylin’afina, nigdy nie można być niczego pewnym spotykając członka tego domu. Niektórzy twierdzą że Rylin’afin swoimi działaniami często łamią prawa swojego bóstwa obrażając Pajęczą Królową, nie rozumiejąc jednak tego czemu Ród zostaje w jej ciągłej łasce. Jednak Kapłanki tego domu wiedzą że tego właśnie pragnie ich kapryśna Bogini Lolth, chaotyczna zła bogini pozwala na te występki rodu Rylin'afin dopóki w ostateczności ukazują jej wielkość, chwałę i bezwzględność a nic innego nie cieszy kapłanek bardziej niż zadawalanie ich Pajęczej Królowej.
 • Całkowita nieprzewidywalność sprawia że pozostałe rody patrzą na Czwarty Dom ze sporym dystansem, nawet jeśli interesy poszczególnych domów są zbieżne.
 • Prowadzą pojedyncze wojny z Domami o pozycje wyższą i jeżeli zagrożenie jest realne zdarzają się konflikty z rodami niższymi w hierarchi.
 • Plotki głoszą że ten ród, to odszczep Pierwszego Domu Nyn'loth, jednak nikt nie zna do końca prawdy. Faktem jest, że Nyn’loth, mimo pogardy, jaką darzą resztę Domów, potrafią znaleźć z Rylin’afinami wspólny język, lecz kto wie jaki mają w tym interes.
 • Chodzą pogłoski o tym jakoby owiany tajemnica, legendarny Bezimienny udzielał Czwartemu Domowi wsparcia, jednak pobudki jakimi może się kierować, nie są znane nikomu, fakt jest faktem, Bezimienny ma swój wkład w aspiracje tego domu do wejścia w grono rady Vlos.

Ważniejsze postacie domu:

Triel Rylin’afin
 • Matka Opiekunka - Triel ma dużo ponad 600lat i jest najgorszą Matką Opiekunką w historii tego rodu. Za jej rządów najlepiej zapowiadający się fechmistrzowie byli składani jako ofiara dla Lolth.
 • Składanie ofiar z najlepszych "kąsków" przez tą rodzinę jest powszechnie znaną praktyką przez co ród stoi na tym samym miejscu w hierarchii Rodów Vlos, mało który pomniejszy dom odważa się atakować Ród który aż tak poświęca swe osobiste dobro w imię Lolth
Alyjra
 • Pierwsza Córka - Często sprzecza się ze zdaniem Matki Opiekunki przez co dochodzi pomiędzy nimi do coraz częstszych i coraz to niebezpieczniejszych kłótni. Alyjra jest dobrze rokującą kapłanką z jak dotąd nieustanną łaską Lolth.
May-a 
 • Druga córka - tak jak i pozostałe swoje dwie siostry May-a nie zgadza się ze zdaniem swojej matki mimo to pomaga jej przy każdym rytuale i przytakuje swej matce na każdym kroku. Jej kontakt ze starszą córką jest w miarę możliwości ograniczony, nie przepadają za sobą. Wie że starsza siostra pomimo wszystkich kłótni i intryg jest ulubienicą Triel i co gorsza nie tylko jej.
Jealryn 
 • Trzecia Córka - pomimo swojego młodego wieku cechuje się Ambicją i "krwiożerczością". Jealryn ledwie wyszła na świat, a już o mały włos nie uśmierciła starej Triel, przy porodzie. Jest cicha i skryta, porusza się z gracją pantery a jej ulubionym zajęciem jest obserwowanie z ukrycia najstarszej siostry - zwłaszcza jej pleców.
Malaggar
 • Pierwszy syn,  zginął na ołtarzu poświęcony Lolth przez pierwszą kapłankę domu.

Jevan

 • Drugi Syn, równie świetnie się zapowiadający na przyszłego Fechmistrza Domu co pierwszy, skończył na ołtarzu Lolth.
Nyloth
 • Trzeci syn - a żeby przerwać obłęd Kapłanek swego rodu dołączył do grupy Bregan D’aerthe utrzymując kontakt tylko z najstarszą z sióstr.

Przedstawiciele Domów Vlos Che'el i ich funkcje w społeczeństwie

Funkcja Osoba
Matka Opiekunka Pierwszego Domu (Valsharessa) R'mill Nyn'loth
Arcykapłanka
Arcymistrzyni Arach Tinilith
Arcymag Sorcere Eden Nyn'loth
Arcymistrz Melee Magethre Negred Nyn'loth
Generał Szwadronu Cienia Mathakaja Ve'lithrill
Mistrzyn Bregan D’aerthe


Kwestie autorskie

Opracowane (edycja i redagowanie) na podstawie tekstów aurostwa Corvina oraz tekstu Arshen (Dom Rylin'afin): http://nwn.mud.pl/forum/viewtopic.php?t=3291