FANDOM


Epoki w dziejach Gorliwego Lądu

Wiek Świata nie jest znany ani ludziom, ani elfom, możliwe że pradawni Ilithidzi potrafiliby go określić, może smoki. Uczeni obecnych czasów wyróżniają następujące okresy w historii Gorliwego Lądu:

 • (EK) Eony Kreomian - nieznana ilość lat wstecz
 • (CM) Czasy Mrozu - od około 25 tyś. lat wstecz, do około 4 tyś. lat wstecz, licząc od dziś.
 • (DW) Dawne Wieki (Dawnowiecze) - od około 4 tyś. lat wstecz do pierwszego roku Ery Cesarstwa, licząc od dziś
 • (EC) Era Cesarstwa - liczona rok w rok do dziś, za rok pierwszy uznana data pierwszej koronacji Cesarza - powstania pierwszego nowożytnego Imperium

Genezis

Mitologia a wiedza

Kentar to mnogość nacji i kultur, każda z nich ma swoje spojrzenie, zarówno na historię Gorliwego Lądu, jak i na pochodzenie rasy ludzi.

Obok nieobiektywnych źródeł mówiących o przeszłości, czyli: mitologii, podań słownych, a nawet historii spisanej na kartach dawnych ksiąg, istnieją źródła obiektywne. Wśród tych wyrożnić należy ruiny, stanowiska archeologiczne, jak i skromne pozostałości grodów, w których żyli Kentarczycy przed tysiącami lat, praojcowie obecnych kultur.

Podgląd naukowy, zbudowany na bazie badań pozostałości przodków, datuje czas powstania pierwszych zrębów cywilizacji ludzi na Kentarze na około 12 tyśięcy lat wstecz. Zaś 10 tysięcy lat temu na Kentar przybyły elfy.

Okres 11 tysięcy lat przed Erą Cesarstwa (trwającą około tysiąca lat), a zatem 12 tysiecy lat wstecz licząc od dziś, został określony przez Latgaleckich Uczonych.

Źródło takim wnioskom dały malowidła skalne odnalezione w pieczarach wysokich szczytów Gór Ognia (znajdujących się na półwyspie zwanym Południowym Żądłem).  Malowidła zostały zbadane przez Latgaleckich Uczonych i elfich Magów Poznania. Dziś wspomniane pasmo wierchów zwane jest Górami Ognia, a nazwa kojarzona jest z żarliwym klimatem tego regionu Gorliwego Lądu, jak i z nieczynnym wulkanem zwanym Gauraella. W czasach, gdy skalne obrazy powstały, panował tam mroźny klimat.

MalowidlaSkalne1

Wspomniane malowidła przedstawiają sylwetki postaci na polowaniu oraz zwierzęta, rozmiarem przerastające wątłe sylwetki łowczych, stworzenia potęzne, o grubych skórach zdaje się, często mocno owłosione.

Powszechnie wiadomą jest wiedza o Czasach Mrozu na Gorliwym Lądzie, ludność prosta często we wszelkich przyśpiewkach czy powiedzonka napomina o zlodowaciałej skorupie Ojca-żółwia .

Uczeni Magowie są zdania, że zlodowacenie Terrum Maegny zostało wywołane poprzez katastrofę magiczną o niewyobrażalnej sile, której spuścizną są Niwy .

O Eonach Kreomian

Co do samych Kreomian , to nikt nie wie ile lat wstecz żyli na Gorliwym Lądzie. Tu uczeni używają określenia "Eony Kreomian", gdzie eony oznaczają długi okres panowania pradawnych. Takie rozumowanie wynika z faktu, iż nawet elfy nie potrafią pojąć mechaniki działania kreomiańskich pozostałości. Nie potrafią też odcyfrować nader skomplikowanego pisma kreomian, które składa się z nie mniej jak kilku setek run, a wciąż zdazą się, że odnajdywane są nowe. Ci zaś, co widzięli kreomiańskie ruiny, w oniemienie wpadali.

Zatem z jednej strony niemożność określenia dat, a z drugiej obraz cywilizacji niewymownie zaawansowanej technologicznie zbudowały wyobrażenie nacji rozwiniętej oraz podejrzenie, iż cywilizacja ta trwała dziesiątki tysiący lat, by w apogeum swej świetności niechybnie upaść za sprawą magicznej katastrofy.

OsCzasu1 v2

Oś czasu

O elfach i ludziach

Swą cegiełkę do obiektywnie określonego obrazu przeszłości dokładają elfy. W prawdzie na Kentar przybyły przed 10 tysiącami lat, jednako pochodzą z Archipelagów Wschodnich Mórz.

Wedle nauk elfów, ichnia cywilizacja sięga wiekiem do połowy Czasów Mrozu, gdy Wieczna Zmarzlina spełzła z wyspy Lodor. Wiedza to znana powszechnie uczonym z Latgalet i z Faraldor, a mówi, że elfy stworzone zostały 20 tysięcy lat temu przez Uronię - wbrew niektórym podaniom słownym mówiącym o tym, że stworzycielem elfów był Torm.

Wedle tego, co same elfy mówią, od chwili stworzenia były rasą rozmyślną i doskonałą, w odróżnieniu od ludzi, którzy przez tysiące lat ewoluowali z prymitywnych wojowników, których porównać możemy do dzisiajeszych Nortlandczyków, poprzez oświeconych filozofów Republiki Staroriońskiej (upadłej przed tysiącem lat) po ludzi jakich znamy z czasów obecnych.

Jeśli chodzi o boski rodowód ludzi, to podaniom ludzkich uczonych ciężko zawierzać, bowiem każda z nacji różne prawdy podaje, a jeszcze inne są wierzenia w krainach, gdzie brak akademii i uniwersytetów.

Nordowie za stwórcę swego uważają Shyvaa'i, Khardowie Oweodda, gryfie krainy mówią o Uronii, Riończycy o Unurze (martwy Bóg, niegdyś patron mądrości, wiedzy, filozofii i nauk wszelkich), Voltarczycy rasę ludzi uważają za żart Fradoca z kolei. W Toranii za stwórcę rasy uważa się Rimyra, a wśród wszelkiej maści piratów prym wiedzie Shyvaa. Długo by wymieniać wierzenia poszczególnych nacji, jak i teorie uczonych, miast tego lepiej bo najbardziej obiektywne obserwacje sięgnąć - elfie.

Elfy są zdania, że ludzi stworzyli wszyscy Bogowie wspólnie, dlatego ludzie są tak różni a jednocześnie w chwili narodzin, jako rasy, byli tak nieudani.

Pierwsze osady ludzkie

powstały przed 13 tysiącami lat na Archipelagach Wschodnich Mórz. Tu wymienia się wyspę Lodor i sąsiadujące z nią wysepki archipelagów. Pierwsze ludzkie twory Bóstw były prymitywne i nie dorównywały elfom w najmniejszym stopniu.

Ludzie przewyższali elfy pod względem ambicji i siły przeżycia. I tak już około 12 tysięcy lat wstecz lidząc od dziź, pierwsi od elfów, przybili do brzegów jednek z wysepek daleko na zachodzie, za głęboką wodą. Dziś ta wysepka to szczyt jednego z wierchów Gór Ognia. Kentar odtawał, Wieczna Zmarzlina cofała się coraz bardziej na zachód, a wraz z kontynentem zmieniali się ludzie.

O ludzkich podrasach, migracji i ewolucji ludzi

Pierwszych ludzi zaliczylibyśmy do Mieszkańców Mrozu, tak wyglądali pierwsi mieszkańcy Archipelagów Wschodnich Mórz oraz Kentarczycy.

W miarę ocieplania się klimatu Gorliwego Lądu, część ludzi wędrowała na zachód - ciągnąc za odpełzającą Wieczną Zmarzliną- ci pozostali Mieszkańcami Mrozu do dziś (Nordowie), część zaś zostawała na wschodzie, a później na centralnej części Kentaru. 

Sama zmarzlina zanikała od południa i od wschodu, ściągając na północny zachód, który obecnie zamieszkują przedstawiciele Klanachadu Białych Marchii. 

Klimat na Archieplagach Wschodnich Mórz przemienił tam zamieszujących na kształt podrasy Mieszkańców Chłodu i Mieszkańców wiata .

Ci, co tereny gorące, a bliskie pustyniom zasiedlili, z czasem ewoluowali do grupy etnicznej Mieszkańców Pustyń

Wędrujący setki lat później za zmarzliną, powoli zyskiwali cechy grupy Mieszkańców Chłodu .

Nieco cieplejsze tereny stały się domeną Mieszkańców wiata, zaś ludność zamieszkująca tereny nadmorskie oraz wysepki wyewoluowała w podrasę Mieszkańców Mórz .

Mieszkańcy Dżungli wyewoluowali na terenach gorących, wilgotnych. Dziś dzicy tej podrasy zamieszkują kolebkę ludzkości na Kentarze - Południowe Żądło, a także wysepki Południowych Mórz. Ewolucja ta trwała tysiące lat, dość powiedzieć, że początek Dawnych Czasów datowany jest na czas, gdy Zmarzlina cofnęła się za Srebrne Szczyty. Zatem od powstania ludzi, około 13 tysięcy lat wstecz liczać od dziź.

O innych rasach

Smoki 

 • Pochodzą z początków Czasów Mrozu i są dziećmi Unura (martwego Boga mądrości)

Ilithidy

 • Pochodzą z początków Czasów Mrozu, a w czasach gdy Terrum Magena skuta była lodem, żyli w czeluściach podmroku. Stworzeni przez Unura

Azerowie

 • Pchodzą z początków Czasów Mrozu, a w czasach gdy Terrum Magena skuta była lodem, żyli w czeluściach podmroku. Stworzeni przez Oweodda

Minotaury

 • Pochodzą z początków Czasów Mrozu, a w czasach gdy Terrum Magena skuta była lodem, żyli w czeluściach podmroku. Stworzeni przez Somrego (martwego Boga wojny)

Sylvany

 • Niektóre przekazy, w tym kroniki lodorskie, mówią iż podrasa ta powstała po upadku Melagan w czasach Ery Cesarstwa. Nie jest to prawdą, bowiem sylvany są pierwszymi z elfów (zrodzonymi około 20 tysięcy lat wstecz), którzy obrali inną drogę, niż ich bracia.
 • Po upadku Melagan część elfów cywilizowanych, w skutek upadku Cytadeli przyjęło krytyczną postawę wobec tego jak wiedli swój żywot i postanowiły dołączyć do sylvanów, warto tu zaznaczyć, że było to dołączenie licznej grupy elfów, a nie stworzenie rasy sylvanów.
 • tedy same sylvany powstały wraz z elfami, około 20 tysięcy lat temu, zasadniczo była to jedna rasa, które rozdzieliła sie, poróżniła pod wpływem działania czasu, ewolucji

Drowy

 • Obok legendy o zdrajcy Nereku , wśród elfów istnieje przekonanie, że pierwsze drowy powstały wraz z pierwszymi elfami, w czeluściach Głębokiego Podmroku. Wedle tych podań stwórcą mrocznych elfów jest Belulas.

Krasnoludy

 • Ulepione wedle podań elfów przez Rimyra, tak jak sami Krasnoludzi uznają, w czasie podobnym do czasu powstania rasy elfów

Duergary

 • Również około 200 wieków wstecz, będące dziećmi Malada

Wampiry

 • Przemianę w pierwszego wampira datuje się na około 19 tyś lat wstecz, na około tysieczny rok trwania cywilizacji elfów (dzieci Vardolosa)

Wróżki

 • Ich narodziny datuje się na 200 wieków wstecz, stwórcą był Puril

Niziołki 

 • Około 10 tyś lat wstecz, Fradoc

Gnomy 

 • Około 10 tyś lat wstecz, Unur

Skrzaty (Brownie)

 • Około 10 tyś lat wstecz, Calyril

Quickling

 • Około 10 tyś lat wstecz, Fradoc

Ogry, Orki, wszelkie goblinoidy czy koboldy i insze potwory 

 • Te prymitywne rasy pochodzą jeszcze z czasów kreomiańskich

Czasy Mrozu

<w opracowaniu>