FANDOM


stworzony przez Xnitro

Początek przygody z jubilerstwem

Przygodę z jubilerstwem rozpocząć można od rozmowy z jednym z jubilerów, mają oni swoje sklepy w kilku ośrodkach cywilizacyjnych, najlepiej rozpocząć poszukiwania od miejscowości, w której rozpoczęło się grę. Po krótkiej rozmowie, z rzemieślnikiem, gracz otrzymuje przedmiot „Podstawy sztuki jubilerstwa”, zostaje on również "czeladnikiem". Fabularnie wspomniany wolumen traktujemy jak zbiór rycin przedstawiających przepisy tworzenia biżuterii oraz garść podstawowych porad. Może się zdarzyć, że postać nie będzie mogła zostać "czeladnikiem" z uwagi na zbyt niską inteligencję, mądrość, bądź reputację u określonego jubilera.

Surowce, składniki i narzędzia

Pomimo braku występowania dialogu w grze, gracz ma prawo uznać, że w rozmowie z jubilerem, bądź podczas przebywania w jednej z Lodorskich karczm, udało mu się zasłyszeć, że w okolicach Brushwood znajduje się kopalnia miedzi. Podobnie informacja o kopalni złota w Aludur nie jest żadną tajemnicą, przebywając w karczmie w Vegnar na pewno dowiemy się, iż w Twierdzy znajduje się kopalnia mithrilu.

Wybierając się na poszukiwania kopalni, warto zaopatrzyć się w kilka kilofów bądź łopat, serwer uwzględnia możliwość złamania się łopaty, uszkodzenia kilofa podczas kopania.

Składniki:

Topaz, Szafir, Ognisty Opal, Diament, Rubin, Szmaragd, Kryliz
Biały Kryształ, Niebieski Kryształ, Czerwony Kryształ, Pomaranczowy Kryształ, Purpurowy Kryształ, Zielony Kryształ, Żółty Kryształ
Kamień białego światła, Kamień niebieskiego światła, Kamień czerwonego światła, Kamień pomarańczowego światła, Kamień fioletowego światła, Kamień zielonego światła, Kamień żółtego światła
Sztabka miedzi, miedziana płytka, samorodki srebra i złota, oraz mithralowa plytka i sztabka.

Do tworzenia niemagicznych naszyjników, amuletów czy medalików możemy używać narzędzi jubilerskich, od stołu różni je jedynie sposób użytkowania (stół jest znacznie wygodniejszy i działa szybciej).

Rozwój biegłości w rzemiośle

Kolejne rangi w rzemiośle gracz uzyskuje z czasem rozwoju umiejętności jubilerskich, pierwsza z nich występuje na poziomie 50 punktów w rzemiośle, wówczas - gdy udamy się do jubilera, ten pod wpływem naszych umiejętności, nada nam techniczny stopień „jubilera” - umożliwiający dostęp do tworzenia magicznej biżuterii na stole jubilerskim.

Uzyskanie stopnia "jubilera" daje nam dostęp do tworzenia biżuterii magicznej o mocy 1, 2 i 3 run, przykłady:
- 1 runa – 5% odporności na obrażenia sieczne;
- 2 runy – pierścień 2 siła;
- 3 runy – pierścień 5kp vs nieumarli.

Dalsza zabawa jako „jubiler” doprowadzi nas do miejsca w którym zdobycie kolejnej rangi będzie wymagało rozpoczęcia przygody związanej z jubilerstwem pod opieką Mistrza Gry. Na podstawie Questu/Questów MG przyzna postaci kolejną rangę w rzemiośle – „Arcymistrza”.

Trudność wykonania kolejnych przedmiotów wyświetla nam się na stole jubilerskim i tak w pierwszej kolejności są to produkty miedziane, dalej srebrne, złote itd.

Mechanicznie istotny, w rozwoju rzemiosła, jest poziom postaci, który ogranicza możliwości podnoszenia poziomu jubilerstwa. Maksymalny poziom w jubilerstwie to 20+poziom_postaci*2. Czyli 100 dopiero na 40 poziomie postaci.

Biżuteria niemagiczna

Może być wykonana zarówno przy uzyciu narzędzi jubilera, jak i specjalistycznego stanowiska pracy, czyli stołu jubilerskiego.

Uczen

Pierscien miedziany
Amulet miedziany
Medalik srebrny
Pierscien srebrny
Amulet srebrny
Medalik złoty
Pierscien złoty
Amulet złoty

Czeladnik

Mały diament
Diament
Duzy diament
Pierscien mithralowy
Amulet mithralowy

Biżuteria magiczna

W przypadku magicznych wyrobów, surowce z których tworzony jest przedmiot, mają wpływ na jego właściwości oraz moc. Biżuteria wykonana z określonego rodzaju surowca pozwoli wytworzyć grupę przedmiotów o określonych właściwościach, na przykład z bonusem do klasy pancerza, umiejętność czy cechy. Wybór kamienia szlachetnego determinuje moc otrzymanego przedmiotu. Magiczne wyroby wykonujemy tylko na stole jubilerskim:

Jubiler

pierscien +1
amulet +1
pierscien +2
amulet +2
pierscien +3
amulet +3

Mistrz

pierscien +4
amu +4
pierscien +5
amulet +5

Arcymistrz

pierscien +6
amulet +6

Bonusy w przedmiotach z jubilerstwa

cecha od 1 do 6

umiejętności 2 do 12

odp na żywioły 5/- do 30/-

kłute,sieczne lub obuchowe 5% , 10% lub 25%

kp rasowe 3 do 8

kp 1 do 6

bonus do rzutów:

- uniwersalne 1 do 2
- wola,refleks,wytrwałość 1 do 5
- elektryczność strach,itd 2 - 10

regeneracja 1 do 3


Dodatkowo istnieje nikła szansa wylosowania 2 efektów na wyrobie. Szansa na epicki sukces i podwójny wyrób dla każdego jubilera jest identyczna, niezależnie od wartości modyfikatora inteligencji czy mądrości.