FANDOM


autorstwa Nimorid i mojego

Profesje dostępne dla poszczególnych ras

Imiona elfów

Używamy generatora wbudowanego w grę, możemy przyjąć nazwisko jednego z Rodów Faraldor.

Cechy fizyczne

 • Naturalna długość życia: 700 lat
 • Wiek płodny: u elfek: od 25 do 250 roku życia, u elfów: od 25 do 400 roku życia
 • Wiek starości: 500 lat
 • Wzrost: 135-165 cm (mężczyźni tej rasy są tego samego wzrostu co kobiety, bywają jednak nieco od nich ciężsi)
 • Waga: 40-65 kg
 • Postura: szczuplejsi i drobniejsi od ludzi
 • Skóra: jasnej karnacji
 • Włosy:  od jasnych słomianach i białych niemal niczym promienie słońca po ziemiste - ciemnego brązu i czarne; brak owłosienia ciała, co jest typową cechą elfów
 • Oczy: siwe, piwne, brązowe, zielone, błękitne lub bursztynowe w jasnych odcieniach; duże tęczówki
 • Sen: sen elfów lub trans medytacyjny, pozwalające zachować sczątkową świadomość otoczenia
 • Specyficzne cechy:
brak kłów - typowo elfie uzębienie, zęby są równe i dość drobne
 • Przeciętny elf przypomina budową ciała człowieka, jednakże jest od niego niższy i o wiele szczuplejszy
 • Ich twarze są piękne, smagłe i delikatne, mają wyraźnie zarysowane kości policzkowe, drobne nosy i wąskie usta, długie, spiczasto zakończone uszy
 • Skóra jest miękka i delikatna, przeważnie jasnej karnacji
 • Głowy elfów zdobią zazwyczaj długie, ciemne, połyskujące włosy
 • Znane są ze swojej gibkości i niesamowitego refleksu. Jeśli chodzi o sposób poruszania się, to czynią to z ogromną gracją, z ich kroku i postawy można szybko wyczytać dumę i dostojeństwo.

Sen i medytacja

 • Sen elfów jest bardzo lekki i czujny, ciężko jest więc je zaskoczyć w trakcie odpoczynku. Elfy śnią, tak jak każda żywa istota, chociaż częściej udaje im się zapamiętać swoje senne marzenia.
 • Każdy elf, gdy chce zregenerować siły może również poddać się medytacji, jednak trzeba pamiętać, że nigdy nie zastąpi ona elfom snu. Gdy dłuższy czas nie mają możliwości normalnie się wyspać, ogarnia ich zmęczenie.
 • Medytacja jest jednak ważnym elementem ich życia, przynosi im wewnętrzne ukojenie i jest częścią ich pojednania z naturą. Właśnie dzięki niej, praktykowanej przez elfy od wieków, rasa jest odporna na nieprzyjazne zaklęcia uśpienia, a ich zmysły są tak doskonałe.

Płodność

 • Elfie kobiety pozostają płodne do mniej więcej 250 roku życia, u starszych częściej zdarzają się poronienia lub dzieci rodzą się upośledzone. Najłatwiej jednak elfce zajść w ciążę przed ukończeniem 200 lat. Cykl trwa kilka miesięcy, czasem nawet rok. Jest krótszy u młodych kobiet, chociaż zdarzają się wyjątki, ogółem jest jednak regularny. Ciąża jest nieco krótsza niż u ludzi, trwa około 7 miesięcy, dzieci rodzą się bardzo malutkie – szybko rosną w pierwszych miesiącach życia. Mężczyźni pozostają płodni do około 400 roku życia.

Społeczeństwo i psychologia

Elfy, znane też jako Księżycowe Dzieci, są jednymi z najstarszych mieszkańców wyspy Lodor. Nie jest wiadomo dokładnie, kiedy pojawili się pierwsi przedstawiciele tej rasy, lecz za ich twórcę uznawany jest Torm. Patronat nad elfami objęła jednak Sprawiedliwa Pani - Uronia, którą rasa tak urzekła, że Torm zgodził się na to, by wzięła ją w swą opiekę.

Usposobienie

Cechy charakteru elfiej rasy są ściśle powiązane z ich kulturą - elfy są wyjątkowo dumne i wyniosłe, często aroganckie w stosunku do przedstawiciel innych ras. Cechują się honorem i oddaniem ojczyźnie oraz własnej kulturze, bardzo ciężko też przychodzi im nazwanie kogoś "przyjacielem". Jej nawiązanie, zarówno między elfami jak i przedstawicielami innych ras, jest procesem dość długotrwałym, jednak gdy już zostaną zawarte tworzą więź na całe życie.
Przedstawicieli elfiej rasy, a zwłaszcza znaczną część arystokracji, można nazwać rasistami - głównie z powodu poczucia własnej wartości i dumy. Elfy dość nieufnie podchodzą do innych ras, ale najbardziej niechętnie traktują krasnoludy, a zaraz po nich ludzi.

Młode elfy

Trzeba zaznaczyć, że młodych przedstawicieli tej rasy cechuje ogromna ciekawość otaczającego ich świata. Do mniej więcej setnego roku życia ich charaktery często są bardzo podobne do ludzkich – cechuje ich mała rozwaga, łatwe uleganie emocjom, podejmowanie szybkich, nieprzemyślanych decyzji, impulsywność. Dopiero po przeżyciu długości ludzkiego żywota zaczynają nabierać perspektywy charakterystycznej dla ich rasy. Często wiąże się to z utratą pierwszych znajomości wśród krócej żyjących ras - bolesne uświadomienie sobie własnej długowieczności, której dar dopiero zaczynają pojmować.

Styl bycia

Pewnie ze względu na długowieczność, elfy zdają się mieć na wszystko czas. W zwyczajny dzień można odnieść wrażenie, że życie w ich mieście zamarło, a one same spędzają czas na próżnowaniu. Nie jest jednak rzadkością spotkać na placach ćwiczebnych elfy trenujące fechtunek czy legendarne już łucznictwo, lub cieszące się poezją i muzyką w ogrodach, albo podziwiające magiczny kunszt kształcących się magów.

Podtrzymywanie kultury

Jako bardzo stara społeczność, cenią sobie wysoko swoją kulturę. Pieczołowicie dbają o jej kultywowanie, nadal obchodząc bardzo liczne stare święta. Nie zawsze są one związane z religią, zwykle z cyklem natury lub ze znaczącymi zdarzeniami z przeszłości. Obchody świąt odbywają się w salach pałacu oraz na okolicznych placach i w ogrodach. Księżycowe Dzieci ucztują przy dworskiej muzyce i tańcach oraz rywalizują w zawodach zręcznościowych, grach (często zespołowych), czy też pokazach magicznych umiejętności elfickich magów. Ceremonie prowadzi się w zamkniętym gronie elfów i do wyjątków należą sytuacje, by ktoś obcy w nich uczestniczył.

Elfy i natura

Elfy są niezwykle silnie związane z naturą, pielęgnują otaczającą ich roślinność i towarzyszące im w życiu codziennym zwierzęta. Faraldor nie zatrudnia ogrodników – każdy mieszkaniec dba o zieleń w swoim otoczeniu, dla każdego elfa jest to forma relaksu i sposobność do refleksji nad życiem, długowiecznością, czy tez ulotnością piękna.

Sztuka i architektura

Jak wiadomo chyba wszystkim, elfy przywiązują ogromną wagę do sztuki, są twórcami wielu ballad, pieśni, opowiadań, obrazów oraz rzeźb. Słyną z zamiłowania do natury, sztuk magicznych i fechtunku.
Księżycowe Dzieci z Faraldor lubują się w pięknej, strzelistej architekturze swoich kamiennych wież i pałaców, w przeciwieństwie do Sylvanów, którzy pozostali wiernymi opiekunami lasów. Architekturę Faraldor cechuje dbałość o detale i wyważenie formy. Przez wielu jest ona uznawana za znakomitą, czego dowodem jest wiele budowli zdających się pozostawać na granicy prawa ciążenia. Jednak mimo zamiłowania do kamiennej architektury, nadal kochają naturę i bardzo ją szanują, starając się żyć z nią w zgodzie.

Miłość i model rodziny

Bardzo poważnie traktują miłość. Swoją bratnią duszę obdarzają ogromną wiernością i oddaniem, zazwyczaj jest to miłość na całe życie.
Wychowaniem synów zajmują się od najmłodszych lat ojcowie, córek – matki. Tak się utarło w dziejach i tak jest to nadal praktykowane. Bardzo ważne wychowawczo są setne urodziny dziecka, kiedy wkracza ono w dorosłość. Wedle zwyczaju młody elf otrzymuje od każdego rodzica starannie dobrany podarek. Ojciec zazwyczaj wybiera coś praktycznego, a matka sentymentalnego lub ozdobnego.
Ich rodziny nie są liczne, zazwyczaj jest to dwójka, trójka dzieci.

Elfy a półelfy

Rzadkością są związki elfów z przedstawicielami innych ras, jednak zarówno w Faraldor jak i w Aldur spotkać można półelfy - dzieci pochodzące ze związku elfa z człowiekiem. W Faraldor jednak półelf jest traktowany z góry, niemal jak istota niższej kategorii - do czasu, aż taki osobnik okaże się lepszy w konkretnej dziedzinie jak magia, rzemiosło czy militaria, od elfa. Jednak nawet wtedy, gdy osiągnie w danej sztuce kunszt wyższy niż Księżycowe Dzieci, uznany zostanie co najwyżej za im równego, i to tylko w tej dziedzinie, w której stał wykazał.
Półelfy i osoby z mniejszą domieszką elfie krwi są jednak zawsze traktowane z rezerwą, wśród arystokracji bardzo często z pogardą. W górnym Mieście można ich spotkać jedynie jako służbę, a jeśli zapragną zamieszkać w Wiecznym Mieście swój dom mogą kupić jedynie w Dzielnicy Portowej.

Nieco inaczej przedstawia się społeczna pozycja po cześci elfów w Latgalet.

Miasto Faraldor wraz z okolicami zamieszkiwane jest przez około 8 000 elfów. Większa liczba elfów żyje w Latgalet na Kentarze.