FANDOM


tekst autorstwa nitaela i Dremona oraz szpulkina, moja korekta

Pani Nocy, Morska Królowa, Pętającą Wichry, Biała Pani, Królowa Lodu i Pani Księżyca, Pani Firmamentu

Cicha i spokojna jak pierwszy śnieg, lecz jednocześnie porywista i niebezpieczna jak sztorm. Opiekuje się stworzeniami żyjącymi w nocy oraz tymi, którzy życie swe uzależnili od najważniejszego żywiołu, jakim jest woda. Dla nocnych łowców ma blade światło księżyca za przewodnika i schronienie w ciemnościach, spokojne wody i rześki wiatr dla powracających z morskiej podróży.
Eilistraee symbol

Główny nurt kościoła Shyvaa'i stara się nie wchodzić w niepotrzebne waśnie i spory – mowa tu zwłaszcza o wyznawcach Oweodda, jednak, jeśli jest to konieczne, nie jest przeciwstawieniem się zasadom zabicie w obronie własnej lub zabranie głosu w spornej, ważnej dla kościoła kwestii. Shyvaa'ici czują z reguły niechęć do wyznawców Oweodda ze względu na dogmaty, które w zdecydowanej większości budzą się z obliczem spokojnej, wiecznie opanowanej, chłodno patrzącej na swe dzieci pani. Karty historii pamiętają jednak radykalne odłamy w kulcie Pani Firmamentu - hierarchowie jednak zawsze zdecydowanie się od nich odcinali.
Shyvaa (według wierzeń kościoła) stara się w możliwie dużym stopniu odciąć od mrocznych bóstw, a więc od Malada, Fradoca, Lolth, dawniej też Andarei. Wyznawcy nie okazują im otwartej wrogości gdy nie ma takiej potrzeby - co jest charakterystyczne dla Shyvaa'itów nawet wobec wrogów, za to unikają ich i starają się nie wchodzić w dyskusję na temat wiary. Uważają okrucieństwo, nierząd, bezpodstawny mord i niepotrzebne wykorzystywanie mrocznej magii za oznakę głupoty i upadku moralnego. Wyznawcy Księżycowej Pani za to bardzo cenią sobie Purila, jako boga w zachowaniu podobnego do Shyvaa'i, oraz w ograniczonym stopniu Calyril. Shyvaa'ici nie rozumieją za to niektórych dogmatów Torma oraz Uronii – nie uznają egzekwowania prawa za priorytet, a już na pewno nigdy nie byli zwolennikami stereotypowego brawurowego działania paladynów Torma (gracz chcący prowadzić paladyna Shyvaa'i musi mieć zgodę Grona Mistrzów Gry).

Domeny Kapłanów

Woda, Podróż, Ochrona

Symbol

Fantazyjny srebrny płatek śniegu, perła w kształcie kropli wody, kryształowy sopel lodu, srebrny półksiężyc

Charakter Bóstwa

neutralny-dobry

Charakter kleru

prawdziwie neutralny, praworządny neutralny, dobry i chaotyczny-dobry

Charakter wyznawców

Głównie: nie-zły. Niekiedy: neutralny-zły. W przypadku Nordów również: dowolny-zły.

Rasy

przedstawiciel każdej rasy może być wyznawcą Shyvaa'i, poza koboldem

Wyznawcy

Wyznawcami Shyvaa'i są morscy podróżnicy, marynarze oraz kupcy, wznoszący swe modły do Morskiej Królowej o spokojną podróż i sprzyjające wiatry. Myśliwi, gdy wyruszają z domów, a świat spowija gęsty mrok, modlą się do Pani Nocy o udane łowy lub połów, a także o opiekę i bezpieczny powrót do domu. Ci, którzy zbłądzili w nocy, wznoszą modły do Pani Księżyca by wskazała im drogę. Często kupcy modlą sie do Białej Panio złagodzenie srogiej zimy.
Shyvaa3
Kapłani

Kapłani Shyvaa'i związaniu z domeną Wody, żyją głównie w miejscach bliskich dużych zbiorników wodnych, gdzie wiernym żyjącym z ich bogactwa mogą nieść pomoc, jaką ofiarowuje im Morska Pani. Najczęściej można ich spotkać w osadach rybackich oraz w miastach portowych, cieszą się tam dużym szacunkiem i poważaniem. Część kapłanów, związana z domeną Nocy, osiada w trudno dostępnych, dzikich terenach zimowych puszcz i lodowych gór, gdzie mogą rozwijać swe łowieckie umiejętności, chroniąc okolicę przed najeźdźcami.

Wygląd

Wyznawcy noszą na szyi maleńki wisior przedstawiający jeden z symboli Syvaa'y. Kapłani noszą szaty, w których dominuje ciemna szarość i błękit. Często dzierżą w dłoni kostur zakończony błękitnym, lodowym kryształem.

Walka

Część wyznawców, oddająca cześć Pani Nocy, to doskonali wojownicy, łowcy i myśliwi. Nie boją się walki, gdy ruszają na łowy, lub gdy stają w obronie swego terytorium. Uwielbiają polować nocą, poruszając się bezszelestnie, zadając ciosy i znikając w mroku. Stronią od otwartej walki. Ich domeną jest szybki, cichy, bezlitosny atak.

Hierarchia

Shyvaa'ici przywiązują sporą wagę do hierarchii, wiąże się to z bardzo cenionym w oczach bogini poczuciem pokory wobec innych (czy to samej Pani, czy innego przedstawiciela jej kościoła). Głową kościoła (na danym terenie) jest zawsze Arcykapłan lub Arcykapłanka, do obowiązków tej osoby należy dbanie o sanktuarium Księżycowej Pani i dbanie o przestrzeganie doktryn i zasad wśród członków kościoła. Kolejnymi najważniejszymi osobami zaraz po Arcykapłanie są (wybierani przez arcykapłana) doradcy, noszący tytuły Strażników poszczególnych żywiołów (Np. Strażnik Lodu, Strażnik Wichru itp.). Są to zawsze kapłani, będący na identycznym, wysokim poziomie w całej strukturze społecznej. Nie jest to szczebel obowiązkowy - historii znane są czasy, gdy owi „doradcy” byli powoływani jedynie na czas kryzysu, lub jakiegoś konfliktu zbrojnego spośród kapłanów. Czasami zdarza się, że do tego szczebla są powoływane również osoby świeckie, lecz odznaczające się dużą wiarą i oddaniem. Wtedy funkcja ta nabiera bardziej praktyczną rolę (np. ochrona arcykapłana, prowadzenie wywiadu na rzecz świątyni, dowodzenie oddziałem rycerzy oddanych Pani podczas misji etc.).

Kościół Shyvaa'i wyznaje dogmat pokory wobec hierarchów - dlatego też w tym miejscu następuje znaczny przeskok w drabinie kultu. Niższą, od wyżej przedstawionych, kastę stanowią zwykli kapłani i akolici – ci drudzy zajmują się zazwyczaj wykonywaniem zadań kapłaństwa poprzez np. załatwianie codziennych spraw związanych z kaplicą, czy pomocą w przygotowywaniu rytuałów na cześć Księżycowej Pani. Na podobnym poziomie znajdują się również zasłużeni kościołowi wojownicy, rycerze i zwiadowcy. Warto również wspomnieć, iż mnisi, którzy poświęcają się Jej służbie zazwyczaj są właśnie na tym szczeblu – jako osoby, które postanowiły służyć Shyvaa'i. Niżej w hierarchi znajdują się zwykli wyznawcy, oraz zwyczajowo kandydaci do kleru i mnisich zakonów – jest to symbol okazania pokory wobec całej reszty kościoła. Warto również wspomnieć, że układ hierarchiczny jest dość stały, co oznacza, że trudno zarówno wspiąć się wyżej, jak i stracić raz zdobytą funkcję. Jest to związane z przedstawieniem patronki kultu jako bogini zawsze okazującej dużą dozę dystansu i obiektywizmu wobec rzeczywistości.

Organizacje kultu

Kościół Shyvaa'i nigdy nie negował istnienia w jego obrębie innych, mniejszych organizacji o ile przestrzegały one z góry ustalonej hierarchii i działały zgodnie z dogmatami wiary. Jedną z takich organizacji jest Zakon Zmierzchu.

Zakon Zmierzchu

Jest to tajemnicza organizacja skupiająca oddanych wyznawców Shyvaa'i. To oni organizują wszelkie ważniejsze ceremonie związane z Księżycową Panią, oraz dbają o jej kaplice i świątynie. Członków zakonu cechuje bardzo daleko posunięte opanowanie i samokontrola, sztuką jest sprowokowanie osoby należącej do nich czy choćby wzbudzenie w niej zbyt silnych emocji. Niewiele o nich wiadomo gdyż pilnie strzegą swoich tajemnic, krążą jednak plotki że posiadają bardzo dobrze rozwiniętą sieć zwiadowców, a co za tym idzie wiele przydatnych informacji. Ponadto karty historii nie pamiętają by kiedykolwiek angażowali się w jakieś konflikty i waśnie, zawsze pozostawali neutralni ograniczając się jedynie do koniecznej obrony.
Skupia on tylko i wyłącznie wyznawców Księżycowej Pani.

Przykazania

 • W swych osądach nigdy nie kieruj się strachem, nienawiścią czy sympatią
 • Próbuj łagodzić spory na drodze porozumienia i dyskusji
 • Postępuj sprawiedliwie i godnie
 • Siły używaj w ostateczności, nie wahaj się przed wymierzeniem surowej kary
 • Chroń przybytki wiedzy i sprawiedliwości

Ulubione ofiary

Morska Królowa

 • raz na parę miesięcy osada rybacka odprawia rytuał oddania ofiary: na małą tratwę ładowane są dzbany z ziarnem, miody, nalewki, chleb oraz wiązanki kwiatów i suszonych ziół, po czym tratwa spychana jest na wodę i odpływa w dal
 • srebrny naszyjnik rzucony w morze po przebyciu dalekiej morskiej podróży
Pani Nocy

 • oddanie części łupu z nocnych łowów na rzecz świątyni
 • obrona patronackiego terytorium - zwłaszcza przed wyznawcami Oweodda
Pani Lodu

 • zanurzenie całego ciała w wykutym przeremblu, w świeżo zamarznietym jeziorze raz do roku wyznawcy w ten sposób oddają swe ciało pod opieke Pani Lodu

Święte miejsca

Ulubionym miejscem Pani Księżyca na Lodor jest miasteczko Aldur. Jej kapliczki można jednak spotkać w tak niedostępnych miejscach jak szczyty lodowych gór, czy małe wysepki na środku morza. Na każdym statku znajduje się mały ołtarzyk, bądź figurka Morskiej Królowej, a każda łódź ma wypisane na sterze jej błogosławieństwo. Nie dziwi też nikogo jarząca się błękitną poświatą lodowa kolumna w lodowej jaskini, dającej wypoczynek w długiej drodze na szczyt śnieżnej góry.

Święta i obrzędy

Wskrzeszenie

Przywrócenie do życia jest traktowane jako wyczerpujący i skomplikowany rytuał, odprawiany jedynie przez doświadczonego sługę Pani. Kapłan, w słowach modlitwy odwołuje się do wody, która w ciele jest symbolem życia, gwieździstego nieba którego widok sprawia że śmiertelna istota staje się silniejszą, wichru, którego odczuwanie jest jednym ze znaków życia itd. Modlitwa ma patetyczny, miejscami błagalny ton, polega na wychwalaniu Księżycowej Pani i prośbie o przywrócenie ciału energii witalnej.

Obmycie

Wstąpieniu na drogę Shyvaa'i towarzyszy obmycie w wodzie podczas pełni księżyca. Obrzędu dokonuje się zazwyczaj w morzu, lub dużych rozmiarów jeziorze - zawsze obmyciu towarzyszy kapłan, odprawiający modły do swej patronki o przyjęcie nowego wiernego do grona wyznawców. Obmycie odbywa się zazwyczaj wraz z innymi uroczystościami pełni księżyca. Przed przystąpieniem do rytuału, kandydat musi przejść zadanie zlecone wcześniej przez kapłana mającego prowadzić obrządek, ma to na celu sprawdzenie determinacji i wiary tejże osoby.

Uroczystości Pełni Księżyca

Każda pełnia księżyca jest uznawana w kościele Shyvaa'i za święto. Całe obchody mają jako jedne z niewielu bardzo radosny klimat, powodem takiego sposobu obchodzenia święta przez zazwyczaj opanowanych i spokojnych Shyvaa'itów jest księżyc dominujący na gwieździstym niebie - czyli tak naprawdę dominacja Shyvaa'i nad Lodor (czy też innym terenie, gdzie jej kult jest szerzony). Obchodom mogą towarzyszyć śpiewy, tańce a nawet wystawna uczta.

Obrządek dziękczynny

Często zdarza się, że kapłan odwiedza sanktuarium, by pomodlić się do swej Bogini. Taki obrządek nazywa się dziękczynnym, gdyż zazwyczaj polega on na uroczystym dziękowaniu za dotychczasowe wydarzenia w życiu kapłana – zarówno te dobre, jak i złe które wzbogaciły go o doświadczenia. Jest to bardzo osobisty rytuał, tradycja mówi że nikt nie powinien towarzyszyć kapłanowi, a podsłuchanie takiej modlitwy przyniesie gniew Pani – chyba że sam kapłan życzy sobie inaczej, lub okoliczności nie pozwalają na samotność.

Zmiany merytoryczne

 • stwierdzenia aksjomatyczne typu "Uronia stworzyła rasę ludzi" zmieniłem na bardziej zrelatywizowane, czyli "zwykło się wierzyć, że to Uronia stworzyła rasę ludzi"
 • korekta ShYYva na poprawne ShyvAA oraz pokrewnych form, ujednolicenie nazwewnictwa wyznawców na Shyvaa'ici, Shyvaaitów itd... ustalenie dopełniacza od słowa "Shyvaa" (kogo? czego?) na SHYYVA'I <- zawsze piszemy SHYVAA poźniej apostrof i końcówkę zaczynającą się na literkę " i ", to jest poprawna forma i prosta zasada to stosowania :)
 • wykasowanie informacji sprzed kilku er o tym, kto jest arcykapłanką oraz pomniejsze korekty w tekście szpulkina, typu zamiana "Tyra" na Torma
Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.