FANDOM


stworzony przez Taikoena (za ubite potwory) oraz tabela doświadczenia zmodyfikowana przez Tasardura (za odgrywanie), nie pamiętam przez kogo stworzony, modyfikowany przez Tasardura [opracowanie przygotowane w oparciu o Log zmian z wersji v7030]

Nagrody za odgrywanie w postaci ocen za RPG

Gracz może otrzymać 1 z 7 ocen za RPG:

 • (0) Zgniłe jajo harpii - wręczane oszustom, gdy gracz nadużywa systemu autoexpa.
 • (1) Ruda Baliste - postać nie jest prowadzona zgodnie ze swoimi statystykami, klasami, charakterem lub wyznaniem jak i ogólnie pojętą kanwą RPG. Na przykład postać posiadająca więcej jak 7 punktów mądrości, która sprzedaje artefakty warte tysiące sztuk złota za grosze (oczywiście każda sytuacja jest inna, a gracz zawsze ma szansę pokazać lub wytłumaczyć w rozmowie z MG, czym motywuje się jego postać czyniąc coś, co każdy obserwator oceni jako drastyczne pogwałcenie konwencji RPG). Ocena ta jest właściwa też dla postaci używających współczesnych przekleństw, czy piszących byle pisać np emotki *siada*, *wstaje* - zbędne, bo widoczne po figurce postaci.
  Ruda Baliste to ocena o konsekwencji technicznie neutralnej, przyznawana za odgrywanie będące jawnym pogwałceniem konwencji RPG.
  GRACZ otrzyma komunikat:
  "Otrzymujesz Rude Baliste RPG. Jesli postarasz sie bardziej, na pewno uda Ci sie zdobyc Perle RPG! Na poczatek poczytaj nieco o odgrywaniu postaci."
 • (2) Perła - dobre odgrywanie postaci w sytuacjach codziennych. Postać nie wyróżnia się niczym unikalnym, ale prowadzona jest dobrze i zgodnie z kanwą RPG (odgrywana zgodnie ze statystykami technicznymi takimi jak cechy, zgodnie z wyznaniem, charakterem, klasami postaci i fabułą serwera).
  Perła to ocena za dobre, solidne odgrywanie.
  GRACZ otrzyma komunikat:
  "Otrzymujesz Perle RPG! Jesli uczynisz swą postac bardziej charakterystyczna, masz spore szanse na Czarna Perle RPG!"
 • (3) Czarna Perła - bardzo dobre odgrywanie w codziennych sytuacjach, lub dobre w wymagającej i niecodziennej. Postać prowadzona ciekawie, zgodnie z kanwą RPG - charakterystyczna.
  Czarna Perła to ocena za dobre, solidne odgrywanie, prowadzenie postaci nie tylko zgodnej z konwecją RPG, ale i ciekawej, posiadającej swoje odzywki, sposób zachowania, czy inne, charakterystyczne dla niej przymioty.
  GRACZ otrzyma komunikat:
  "Dzieki dobremu, solidnemu i charakterystycznemu odgrywaniu postaci otrzymujesz Czarna Perle RPG! Trzymaj tak dalej, a Diament RPG bedzie Twój."
 • (4) Diament - wyróżniające się (bardzo pozytywnie) odgrywanie w codziennych sytuacjach, lub bardzo dobre zachowanie w wymagającej i niecodziennej. Postać unikalna w sposobie odgrywania, prowadzona konsekwentnie, inspirująca i posiadająca dziesiątki smaczków.
  Diament to nagroda, której zdobycie, dla gracza prowadzącego taką postać, jest wielką chlubą, jest wyrazem uznania ze strony Mistrza Gry dla pomysłu na postać, sposobu jej prowadzenia, a nawet zachwytu nad nią.
  GRACZ otrzyma komunikat:
  "W nagrodzie za inspirujace i zgodne z kanwa RPG prowadzenie postaci otrzymujesz Diament RPG!"
 • (5) Czarny Diament - może być przyznany jedynie postaci, która jednocześnie zasługuje na Diament. Postać może zostać nim nagrodzona, jeśli sprosta niecodziennej i niesamowicie trudnej sytuacji, która zmusza do bardzo trudnego kombinowania, niezmiernie trudnego wyboru moralnego, czy w inny sposób stanowi wielką trudność, wymagającą od gracza ujęcia statystyk oraz fabuły postaci, odegrania określonego wyboru.
  Czarny Diament to nagroda unikalna.
  GRACZ otrzyma komunikat:
  "W nagrodzie za unikalne, inspirujace i zgodne z kanwa RPG odegranie postaci, w sytuacji diabelnie trudnej, otrzymujesz Czarny Diament RPG!"
 • (6) Kryliz - może być przyznany jedynie postaci, które jednocześnie zasługuje na Diament oraz ma już w posiadaniu kilka Czarnych Diamentów RPG.
  Przyznanie postaci Krylizu jest wyrazem podziękowania ze strony Grona Mistrzów Gry dla wkładu jaki dana postać wnosi w fabułę serwera poprzez unikalne, natchnione odgrywanie, zarówno w sferze mowy postaci, jej emotowania, jak i interpretacji cech postaci, statystyk innych, wyznania, otoczki fabularnej...
  Kryliz to najwyższe wyróżnienie za RPG, decyzja o jego wręczeniu musi być uzgodniona przez Grono Mistrzów Gry.
  Postać unikalna w sposobie ogrywania, prowadzona konsekwentnie, inspirująca i posiadająca dziesiątki smaczków.
  GRACZ otrzyma komunikat:
  "Zgodna decyzja, Grono Mistrzów Gry postanowilo nagrodzic Twoje odgrywanie Krylizem RPG!!! To wyraz zachwytu nad postacia prowadzona w sposób unikalny, zgodnie z konwencja RPG, podziekowanie za wklad wlozony w fabule serwera poprzez prowadzenie tej postaci."

Ocena 0 wpływa ujemnie na ilość otrzymywanego doświadczenia za: potwory, rozmowy, odgrywanie (autoexp), ocena 1 nie wpływa w żaden sposób, zaś oceny od 2 do 6 dają bonus. Powyżej opisane oceny wejdą w życie z modułem 7050.

Doświadczenie za zabicie potwora

Najpierw wyliczany jest bazowy xp dla postaci w oparciu o jej poziom wyzwania (nie zawsze ten widoczny - dotyczy szczególnie najmocniejszych potworów i bossów). Maksymalny bazowy xp jest czterokrotnie wyższy od bazowego xp, za potwora o wyzwaniu takim samym jak gracz. Czyli od pewnego poziomu trudności potworów xp się nie zwiększa. Bazowy xp jest modyfikowany przez:

 • Ilość osób w drużynie. Bazowa wartość xp jest dzielona przez współczynnik, który liczy się następująco: 1 + 0,75 za każdego dodatkowego gracza (lub henchmana) + 0,3 za każdego przywołańca, chowańca, zwierzęcego towarzysza itp. Czyli dla drużyny 3 graczy i chowańca współczynnik wynosi 1 + 2*0,75 + 0,3 = 2,8. Bazowa wartość xp zostanie podzielona przez 2,8, ale dostanie ją 3 graczy - więc w sumie dostaną więcej niż pojedyńczy gracz.
 • Bonusy za niektóre stwory, głównie za bossów, ale także niektóre trudniejsze. Zwykle mają one sztucznie obniżony poziom wyzwania. Wtedy zabicie bossa przez postać, która nie ma z nim problemu daje mało xp (bo postać ma wyższy level niż jej wyzwanie), natomiast zabicie bossa przez postacie, które mają poziom podobny lub mniejszy do sztucznie obniżonego wyzwania otrzymają dużo xp (mnożnik może być np. *8). W ten sposób boss nie jest po prostu trudniejszym, ale szarym stworem ustawionym pośród słabszych, ale właśnie bossem - czyli walka z nim ma być trudna, jeśli taka nie jest to nie dostaje się tyle xp.
 • Nadmierne expienie, czyli jeśli postać zabije w krótkim czasie dużo tych samych wrogów, to musi sobie przyswoić tę lekcję, zanim będzie się mogła nauczyć następnych rzeczy na nich. W mechanice wygląda to tak, że jeżeli w ciągu ostatnich 3 godzin (czasu realnego, nie gry) gracz zabił 10 tych samych stworów, to modyfikator wynosi *0,5. Jeżeli zabił ponad 20 to modyfikator wynosi *0,125. Ilość stworów jest liczona z ostatnich trzech godzin, a nie godzina od ostatniego stwora, czyli jeżeli ktoś zabija jakiegoś stwora co 30 minut, to nigdy nie wpadnie w ten modyfikator.
 • Niezależnie od tych modyfikatorów stosuje się pewne limity:
- Za potwora mającego wyzwanie o 10 mniejsze od gracza = 0 xp
- Za potwora mającego wyzwanie o 15 większe od gracza = połowa maksymalnego xp
- Za potwora mającego wyzwanie o 20 większe od gracza = 1/4 maksymalnego xp (czyli tyle, co za stwora o takim samym wyzwaniu jak poziom gracza)
- Za potwora mającego wyzwanie o 25 większe od gracza = 1/8 maksymalnego xp
- Jeżeli gracz nie widzi zabijanego potwora = 0 xp
- Jeżeli gracz jest martwy w momencie zabicia potwora = 0 xp
- Jeżeli dany gracz w drużynie ma ponad 6 poziomów mniej od innej postaci z drużyny mającej najwięcej poziomów = 0 xp (w drużynie 3 graczy z poziomami 22, 18, 15 tylko gracz na 15 poziomie nie dostanie xp)
- Maksymalna wartość xp po uwzględnieniu wszystkiego nie może być większa niż 1000.

Tabela doświadczenia

Wersja aktualna:

Tabelaexpav3
 • do 30 poziomu włącznie jest to tabela Bioware, powyżej 30 wartości progowe są podwojone

 Poziom a bazowa wartość cogodzinnego autoexpa

 • Bazowa ilość expa (350xp) zwiększona:
2 razy (poziom 1-10)
3 razy (poziom 11-20)
4 razy (poziom 21-24)
5 razy (poziom 25-29)
6 razy (poziom 30-34)
7 razy (poziom 35+)
 • Oczywiście jak zawsze: exp za moby zmniejsza wartość autoexpa jaki zostanie nam przydzielony. Autoexp to nie "doexpiacz" tylko bardziej "wyrównywacz" pozwalający wybierać lokacje, do których chodzimy nie tylko pod względem zdobywanego expa, ale także pod względem fabuły oraz dobrej zabawy.
 • Odgrywanie podczas pozostawania w miejscu uchrania przed zatrzymaniem przydzielania nagrody z autoexpa za RPG

Oceny za odgrywanie a exp za potwory

Autoexp zawsze dawał tzw "punkty", im wyższa ocena tym więcej punktów. Punkty te teoretycznie wpływały na ilość zdobywanego expa za potwory. Teoretycznie, gdyż tabela została przygotowana zakładając, że postać otrzymuje kilka ocen dziennie. Teoretycznie miała dawać max 50% bonusowego expa za moby u super odgrywajaćych mających ponad 300 punktów, w praktyce mało kto miał powyżej 20 puntów, więc ewentualny bonus wynosił 2-6%.

Wraz z tą aktualizacją zostało to wszystko poprawione i zmodyfikowane biorąc pod uwagę ilość punktów jakie mają postaci w tej erze. Co to zmieni? Zazwyczaj osoby dobrze odgrywające rzadziej "expią", dzięki tej zmianie podczas wypraw łatwiej będzie im "nadgonić" osoby mniej odgrywające i bardziej expiące. Osoba mająca oceny 4 i 5 od kilku MG na SD zwykle ma około 15-20 punktów. Przypominam, że ujemne punkty można zdobyć tylko poprzez nadużywanie systemów mających promować odgrywanie.

EXP za moby
0-2 pkt = brak zmian
3-4 pkt = +5%
5-6 pkt = +10%
7-8 pkt = +15%
9-10 pkt = +20%
11-12 pkt = +25%
13-14 pkt = +30%
15-16 pkt = +35%
17-18 pkt = +40%
19-20 pkt = +45%
21-22 pkt = +50%
23-24 pkt = +55%
25-26 pkt = +60%
27-28 pkt = +65%
29-30 pkt = +70%
31-32 pkt = +75%
33-34 pkt = +80%
35-36 pkt = +90%
36+ pkt = +100% (2x więcej expa niż normalnie)
UJEMNE punkty:
-9 do -1 = kara -25%
-19 do -10 = kara -35%
-39 do -20 = kara -50%

Aha, wcześniej postaci nieocenione przez MG miały 25% mniej expa do czasu pierwszej oceny. Zostało to zliwkidowane. Nowe postaci otrzymują 100% expa.

Exp za rozmowy

Został ustawionyna poziomie sprzed 7 ery.

Emotki (pisane w gwiazdkach)  też się liczą do expa z rozmowy.